Na této stránce se dozvíte něco více o druzích stromů, které na naší plantáži pěstujeme.
Vypěstování vánočního stromku je dlouhodobá záležitost. Celý proces trvá 8 až 15 let a víc (záleží na druhu jehličnanu a požadované velikosti vánočního stromku).
SMRK STŘÍBRNÝ:
Je státním stromem Utahu a Colorada, kde roste ve výškách 2000–3300 m. Stromek si i v teplém bytě dlouho udrží svůj čerstvý vzhled. Jeho nevýhodou jsou tuhé a pichlavé jehlice.
SMRK OMORIKA:
Pochází z Bosny a Srbska, má úzký sloupovitý tvar, proto se jako vánoční stromek hodí do menších prostor.
JEDLE OJÍNĚNÁ:
Domovinou stromu jsou USA, je to vysokohorský strom, roste v nadmořských výškách 600-3400 m. Větve tvoří s kmenem pravý úhel, spodní se často u starších stromů sklánějí. Borka je zpočátku šedá, tenká a hladká. Jehlice jsou 1,5-6 cm dlouhé a 2-3 mm široké, seshora modrostříbrné zespodu modrozelené, jsou srpovitě prohnuté a pronikavě vonící.
JEDLE BĚLOKORÁ:
Jedle bělokorá je evropský strom, vyskytuje se v horských polohách, hranice jejího rozšíření je limitována jejími nároky na vlhkost a citlivost vůči pozdním mrazům. Jehlice 2–3 cm dlouhé, ploché, na svrchní straně leskle temně zelené, na rubu s dvěma lesklými proužky .
JEDLE KAVKAZSKÁ:
Pochází z Turecka a Kavkazu. Zde vyrůstá až do výšek až 60 m. U mladších stromů je koruna úzká a kuželovitá, později sloupovitější.
Ve středu koruny jsou hustší a zároveň vodorovně odstávající větve. V horní části stromu pak více směřují vzhůru
Mladé stromy mají matně šedou a hladkou borku.
Velmi husté, čárkovité, dvouřadě rozložené, dopředu směřující a zřetelně rýhované jehlice jsou 2-3 cm dlouhé. Svrchní strana je tmavozelená a lesklá, spodní se pak vyznačuje dvěma bílými řadami průduchů. Při rozmělnění v dlani vykazují výrazné aroma po ovoci
DOUGLASKA TISOLISTÁ:
Je rozšířena v USA a Kanadě. Je to jehličnan podobný smrkům a jedlím, od kterých se liší jemnějším vzhledem a je to druhý nejvyšší jehličnan na světě.
Jehlice jsou zploštělé, měkké, dlouhé, jen 1 až 1,5 mm široké. Svrchu tmavozelené, méně často modrozelené. Na rubu mají dva proužky průduchů. Vytrvávají na větvičce 4–8 let, po rozemnutí příjemně voní po citrusech
BOROVICE ČERNÁ:
Statný jehličnatý strom s původním výskytem v jižní Evropě a Středomoří, v nižších polohách Alp, Malé Asii a severní Africe.
Kůra je šedočerná až žlutohnědá, kořenový systém je založen na mohutném hlavním kořeni jdoucím do hloubky. Představuje důležitou náhradní dřevinu vysazovanou na suchých a teplých stanovištích na vápencích a dále na lokalitách ohrožených průmyslovým znečištěním.